CZUJĘ I MOTYWUJĘ DZIECIĘCE SPRAWY

Jak sprawić by dziecko chętnie nas słuchało podczas czytania książek? Nasze najnowsze ciekawe książeczki

16 maja 2019

Z pewnością wiecie, że czytanie dzieciom to coś niesamowitego i warto to robić. Od samego początku życia dziewczyn, a nawet i wtedy kiedy były jeszcze w brzuszku uwielbiałam to robić. Zawsze lubiłam sięgać po ciekawe tytuły z półek i uwielbiałam zanurzać się w tym świecie, nawet kiedy jeszcze nie byłam mamą. Dlatego też tak chętnie spędzam czas z dziećmi na tej czynności. Czytanie najmniejszym jednak potrafi nie być takie proste. Dlaczego? Cóż, nie wiem jak u Was, ale moje dziewczyny czasami nie chciały słuchać i po chwili rezygnowały z czytania. Znalazłam sposób jak je zaciekawić i wspomóc ich rozwój.

Jak sprawić by dzieci nas słuchały i miały szansę wyobrazić sobie te wszystkie bajkowe opowieści?

Wyobraźnia dziecka to coś niesamowitego, głośne, powolne czytanie pozwala dziecku lepiej wyobrazić sobie historię z książki. Podczas wolniejszego czytania maluchy mają szansę wsłuchać się w słowa, ich brzmienie i znaczenie. Stymuluje to rozwój mowy oraz wzbogacenie słownictwa.

Czytajmy także dziecku książki w takich pozycjach, by mały odkrywca mógł oglądać obrazki zawarte w książce. Lena często przerywa czytanie i pyta o szczegóły rysunku. Wtedy mogę jej wszystko wytłumaczyć i powrócić do lektury. Czytamy zawsze na luzie, w międzyczasie śmiejemy się i opowiadamy o wszystkim i niczym. Nie przejmuję się, kiedy dziewczyny nagle tracą zainteresowanie książką, zagaduję je wtedy tak, że wracają z wielką przyjemnością do lektury.

Podczas czytania uwielbiam modulować głosem i strzelać różne miny. Raz opowiadam jak mała dziewczynka, zaraz jak starszy pan. Dzięki temu czytanie staje się bardziej atrakcyjne i wywołuje na buziach dziewczyn szeroki uśmiech, a czasami nawet wybuchają głośnym śmiechem. Zawsze wczuwam się w rolę, próbując wcielić się w każdego bohatera. To działa cuda!

Kiedy najlepiej czytać dziecku? Wtedy kiedy chce 😊 W ciągu dnia bardzo często sięgamy po różne tytuły. Najczęściej są to krótkie bajeczki bardziej do opowiadania co jest na obrazku lub książeczki edukacyjne. Natomiast wieczorem zasiadamy do czytania dłuższych tekstów, często tych bardziej wartościowych. Jak już kiedyś wspominałam, lubię czytać dziewczynkom książeczki, które nie tylko są bajkami, ale również uczą je wartości, uczuć, codziennych czynności. Wtedy zawsze dodaje coś od siebie, tłumacząc dziewczynom, o czym mowa np. czytając o strachu, opowiadam, w jakich okolicznościach go odczuwamy i jak można sobie z nim poradzić.

Do naszej biblioteczki trafiły ostatnio nowe tytuły, które niesamowicie zainteresowały dziewczyny oraz oczywiście mnie 😊 Najbardziej zachwyca mnie bajka wybierajka ,,O bradzo głodnym misiu’’. Dziecko ma możliwość wyboru własnej historii. Na każdej stronie jest krótka opowiastka oraz pytanie do dziecka co ma zrobić teraz bohater książki. Dzięki temu, za każdym razem, kiedy sięgamy po tę pozycję, historia bohatera może być inna, co za tym idzie, ciekawsza. Jedna książka – wiele możliwości. Kolejną nowością jest książka ,,Uczucia’’. Już dawno chciałam ją zamówić i popracować głównie z  Leną o jej odczuciach, strachu, złości czy radości i ekscytacji. Krótkie historie opowiadające o codziennych przeżyciach wraz z pasującymi, ciekawymi ilustracjami. Oczywiście nie mogło w moim zamówieniu zabraknąć kultowego ,,Pucia’’. Tym razem zamówiłam pierwszą część z myślą o nauce mówienia Nadii. Ona jak zawsze jest niesamowicie zachwycona i sięga po książeczkę dosłownie co chwilę 😊

Książki zamówiłam na stronie www.czytam.pl

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply