CZUJĘ I MOTYWUJĘ KOBIECE SPRAWY

Te 10 prostych kroków pomoże Ci zadbać o środowisko.

19 maja 2020

Te 10 prostych kroków pomoże Ci zadbać o środowisko.


1. Najbardziej banalne i najczęściej spotykane… Segreguj śmieci! To bardzo ważne! W naszym domu segregacja już od dawna działa na najwyższym poziomie. Zdaję sobie sprawę z tego, jak ważna jest to sprawa. Segregacja wcale nie jest taka oczywista i wielu ludzi ma z nią problem, zastanawiając się co gdzie wyrzucić. My również często mamy taki problem, jednak z pomocą zawsze przychodzi mi niezastąpiony wujek Google. Dzięki segregacji oraz odpowiednich koszach na śmieci dużo łatwiej utrzymać mi czystość w szafce.


2. Używaj toreb wielokrotnego użytku! Nie dość, że jest to eko, to jeszcze oszczędzamy pieniążki. Zwykła foliówka w sklepie kosztuje około 50 groszy, natomiast bawełniane kupujemy raz na jakiś czas. W mojej szafie znajduje się mnóstwo takich siatek, zajmują one również mniej miejsca niż foliówki.


3. Oszczędzaj wodę, o ile to możliwe, zbieraj deszczówkę! Chyba każdy z nas wie jaka sytuacja panuje na świecie i u nas… Mamy suszę. Dlatego warto teraz oszczędzać wodę! Na tej grafice idealnie pokazane jest, co możemy zrobić by zmniejszyć ilość wykorzystanej wody, a przy okazji oszczędzić 😊


4. Daj drugie życie! Kupowanie z drugiej ręki wcale nie jest takie obciachowe… Można kupować tak wiele, ubrania, meble, sprzęty. Wiele rzeczy kupuję z drugiej ręki i wcale nie są one gorsze! Ostatnio kupiłam w taki sposób rower dla Leny 😉


5. Oszczędzaj światło! Używaj go, wtedy kiedy potrzebujesz. Dobrym rozwiązaniem są również małe lampki, które zużywają mniej energii. Uwielbiam z takich korzystać, nie dość, że dbają o środowisko, to jeszcze tworzą niesamowity klimat.


6. Kupuj tyle jedzenia, ile jesteś w stanie zjeść! Wiecie ile żywności kiedyś wyrzucałam? Strach pomyśleć, kupowałam zbyt wiele, data ważności się kończyła i do śmietnika… Dziś jestem już mądrzejsza, kupuje to, co potrzebuje i ile jesteśmy w stanie zjeść. Pilnuje także dat ważności, dzięki temu nie wyrzucam.


7. Nie śmieć! Jestem przerażona sytuacjami, które widuję coraz częściej. Idąc ulicami, co chwilę spotykam rękawiczki, a nawet maseczki… Już nie wspomnę o śmieciach. Od zawszę uczę dzieci by nie śmieciły na ulicach, sama również tego nie robię… Śmietniki znajdują się praktycznie co kawałek, a nawet jeżeli ich nie ma w pobliżu, to możemy się wstrzymać i wyrzucić coś w domu.


8. Naucz dzieci segregacji. Nadia jeszcze nie do końca ogarnia co i jak, natomiast Lena doskonale wie gdzie wyrzucić butelkę, czy odpady BIO. W momencie, kiedy nie wie gdzie wyrzucić dany odpad, pyta 😉 Bardzo ważne jest, by uczyć dzieci segregacji śmieci i troski o środowisko.


9. Używaj ekologicznych środków czystości! Ta przygoda zaczęła się w momencie, kiedy Lena zaczęła raczkować. Gdzieś przeczytałam o tej chemii na podłodze i rączkach w buzi… Od razu poszukałam produktów bezpiecznych, z naturalnymi składnikami. Później przyszedł czas na płyn do mycia naczyń i całą resztę. Aktualnie testuję nowość od Bref. Bref Bathroom ProNature zawiera 99,9% składników naturalnych. Co dla mnie jest bardzo istotne. Jest przyjazny dla środowiska, co potwierdza certyfikat EU Ecolabel. Butelka wykonana w 100% z przetworzonego plastiku, w tym ≥25% z inicjatywy Social Plastic®, czyli plastiku pozyskanego z oceanów.


10. Jeżeli masz taką możliwość, to hoduj własne warzywa i owoce! Ależ takie uprawy cieszą. Dziewczyny wczesną wiosną zasadziły marchewkę, pietruszkę i rzodkiewkę. Codziennie patrzą na swoje uprawy. Oprócz tego rosną u nas malinki, borówki, porzeczki, pomidory, sałata oraz zioła! Taki mini ogródek można założyć nawet na małym balkonie.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Blacknur 15 czerwca 2020 at 13:54

    Mieszkam na wsi i większość rzeczy, które wymieniłaś sama stosuję 🙂

    Pozdrawiam serdecznie! 🙂

  • Leave a Reply